A gyurmázás fejlesztő hatásai
Ha elmúlt másfél éves a gyermeked, itt az ideje, hogy elkezdj gyurmázni vele. Talán elsőre nem lesz a legügyesebb, és hiába kéred meg, hogy maradjon ezen a szép, nagy tálcán vele, maszatos lesz a fél szoba. Mégis érdemes újra és újra próbálkozni, mert a gyurmázás is egy olyan játék, ami nem csak szórakoztató, de észrevétlenül fejleszti a kicsit.
Mikor kezdjünk gyurmázni
A gyerekekben 1,5-2 éves kör körül már buzog a vágy, hogy alkossanak, megformázzanak valamit, amivel a mindennapjaik során találkoztak. Eleinte gyanakodva nyúlnak a gyurmához, de aztán hamar ráéreznek és gyártják az egyszerűbb (kígyó, labda, pizza) formákat. Később egyre aprólékosabban kidolgozott figurákat készítenek. Hamar megszeretik, és miközben játszanak, fel sem tűnik, mennyi készségük fejlődik.
Mi mindent fejleszt a gyurma
- A kézügyességet és a finommotorikus képességeket
A gyurma meggyúrása, a készített figurák apró részleteinek kidolgozása folyamatosan fejleszti a gyerek kézügyességét. A finommotorikus mozgások fejlesztése mindennapos téma, hiszen az iskolaérettség fő kritériumai között is szerepel. Fontos foglalkozni vele már egészen pici korban is, majd később végig az óvodás évek alatt. Nem kell azonban nagy, beszabályozott dolgokra gondolni. A jól megválasztott fejlesztő játékok többsége jó hatással van a finommotorikára. Tehát elég belemerülni a legjobb játékokba (amilyen a legó, a gyöngyfűzés, a színezés vagy a gyurmázás). - A formázást, térben alkotást
A gyerek térbeli formákat alkot, amikor gyurmázik, és ez természetesen fejleszti a térben alkotás, térben gondolkodás készségét. Ha vele gyurmázol te is, és beszélgettek közben, megtaníthatod neki, mi a lapos, mi az alacsony, magas, kicsi, nagy, de azt is, hogy milyen egy henger, egy gömb, egy kocka vagy egy piramis.
- Izomerősítő hatású
A gyurmázás megdolgoztatja a karokat, a csuklót, a kézfejet, az ujjakat. Az ezekben található izmok így intenzívebb igénybevételnek vannak kitéve, mint más játékok során. Ez is a későbbi írástanuláshoz járul hozzá.
- A kreativitást
Amikor a gyerek kitalál valamit, amit gyurmából szeretne megalkotni, a fantáziáját, a képzelőerejét használja. Amikor formáz, szintén erre hagyatkozik. Amikor már el tud készíteni egy bonyolultabb formájú figurát, majd legközelebb azt is továbbgondolja, akkor tulajdonképpen a kreativitása fejlődik. Ha egyszer csak azzal áll elő, úgy 4 éves kora körül, hogy formázott egy autót, aminek szárnya van, és az autó épp kenyeret eszik, akkor ne döbbenj meg. Örülj, hogy milyen kreatív gyermeked van!
- A megfigyelőkészséget és a koncentrációt
Amikor egy gyerek először találkozik a gyurmával, még nem tud állatot vagy épületet formázni, sőt, azt sem tudja, hogyan tud belőle kígyót sodorni vagy gombócot formálni a tenyerei között. Ezeket mind megfigyelés útján sajátítja el másoktól, akik már gyurmáztak, legyen az az óvó néni, a szülő vagy a nagy testvér. De a megfigyelőkészséget és a koncentrációt fejleszti az is, ha észreveszi, hogy az orrszarvú miben különbözik a vízilótól, és azt a megkülönböztető jegyet igyekszik kitartó „munkával” megformázni. - A szem-kéz koordinációt
A szem-kéz koordináció azt a képességet jelenti, hogy a látást és a kéz mozgását célzottan összekapcsoljuk. Ez a képesség folyamatosan fejlődik a gyerekeknél, és nagyon fontos, hiszen alapja lesz a későbbi írásnak és olvasásnak, de jóformán minden emberi tevékenységnél kiemelt szerepet játszik. Ami az iskolaérettség szempontjából fontos, hogy a gyermek akkor tud a füzet vonalai között írni, ha a szemével úgy tudja követni a keze mozgását, hogy közben nem a kezét, hanem a leírt betűket nézi.
Hogyan készíthetsz gyurmát házilag
Nincs még gyurmátok otthon? Az Anya Paradicsomon széles választékból rendelhetsz. ITT tudod megtekinteni őket!
Ha van időd és szívesebben készítenéd el otthon, akkor az alábbi receptet ajánlom:
Hozzávalók:
- 25 dkg liszt
- 2 ek só
- 2 ek olaj
- 1 kk citromsav vagy borkősav (tartósításra)
- 3 dl víz
Elkészítés:
Keverj össze egy tálban a szárazanyagokat, majd add hozzá a nedveseket (víz, olaj). A legalacsonyabb fokozaton, folyamatosan kevergetve főzd 15-20 percig. Ha ragacsosnak vagy darabosnak tűnik, ne aggódj, csináld tovább ugyanúgy! Akkor kész, ha már nagyon nehezen lehet keverni.
Hagyd kihűlni, majd alaposan gyúrd át egy zacskóban. Végül tedd egy jól záródó dobozba.
Színezni ételfestékkel is tudod, vagy ha pl. barnát szeretnél, arra jó a kakaópor, sárgát tudsz készíteni kurkumával, narancssárgát paprikaporral… minden csak a fantáziádon múlik. Egy biztos: a gyermeked imádni fogja!